Chov skotu – na farmě chováme tato plemena:

 

Charolais

Charolais na pastvině
Charolais

Jedná se o plemeno velkého tělesného rámce s mohutnou a silnou kostrou a výrazným osvalením, u kterého krávy dosahují v dospělosti 750 kg, ale i více, a býci 1200 kg a více. Zbarvení je jednotně bílé až smetanové bez jakýchkoli skvrn.

Plemeno vzniklo na přelomu 18. a 19. století z původního žlutého skotu chovaného v té době ve Francií. Některé literální prameny hovoří o blízké příbuznosti se simentálem. První zmínky o tomto plemeni pochází z roku 1773. Hlavní oblastí chovu byla střední Francie v oblasti mezi řekami Seinou, Loirou, Rhonou a Alier. V podmínkách dobré výživy a příznivých klimatických podmínek byl prováděn pozitivní výběr jedinců, kteří vynikali raností a především s extrémně vyjádřeným masným užitkovým typem. Plemenná kniha byla založena v roce 1864.

Plemeno Charolais příznivými růstovými schopnostmi a jatečnou kvalitou vykrmovaných zvířat má využití nejen v čistokrevné plemenitbě, ale především v užitkovém křížení s ostatními plemeny skotu. Jatečná zvířata vynikají velmi dobrou výkrmností, vysokým přírůstkem do vyšší porážkové hmotnosti a především nízkým podílem tuku.Býci dosahují průměrných denních přírůstků 1450 g za den, u některých zvířat je možný přírůstek i přes 2000 g za den.

Charakteristická je pastevní schopnost s příznivou spotřebou objemných krmiv. Krávy vynikají dobrou mléčností, vyjádřenou intenzivním růstem telat, především do věku 120 dnů. Významnou vlastností je plodnost, dlouhověkost a dobré zdraví, bez geneticky podmíněných poruch. Díky vysoké plodnosti a růstovým schopnostem potomstva, produkuje plemeno Charolais nejvyšší živou hmotnost telat na krávu a rok. .

 

Limousine

Limousine býk
Limousine

Limousine je jednobarevný, bezrohý skot červené barvy se světlejším odstínem srsti okolo mulce, očí a na distálních koncích končetin. Krávy dosahují váhy 650 kg, býci až přes 1000 kg.

Limousine vykazuje vysokou jatečnou výtěžnost (kolem 60 %) při zachování špičkové kvality masa. Tělo má velmi dobré osvalení, hlavně kýty, dobrým rozložením spotřebitelsky žádaného masa v jatečných půlkách má větší podíl tzv. “lepších kousků“ (pro přípravu minutek) na zadních čtvrtích. Rozložení tuku je takové, že větší podíl je tvořen tukem podkožním a menší podíl tukem nitrosvalovým. Maso plemene Limousine je velice čisté a maximálně libové, při zachování křehkosti, jemnosti a šťavnatosti.

Plemeno vzniklo v jihozápadní Francii v oblasti Limousin kolem roku 1698.Až do první poloviny 20. století bylo plemeno primárně využíváno pouze k tahu. K této práci byla vybírána zvířata velkého tělesného rámce, s velmi dobře vyvinutou svalovinou a pevným postojem, která byla schopna velké zátěže. Tyto vlastnosti položily základ pro vznik typicky masného plemene (chovaného výhradně pro maso) s velkým podílem svaloviny a nízkým podílem tuku.

Předností je dobrá plodnost s příznivým mezidobím, dlouhověkost a především snadnost telení.Pro tyto vlastnosti je hojně využíváno i v užitkovém křížení. Počátkem devadesátých let bylo plemeno Limousin nejvíce využíváno v inseminaci v rámci užitkového křížení s naší populací skotu.

 

Highland

Highland pastvina
Highland

Skotský náhorní skot je typický dlouhou srstí s podsadou, širokou hlavou, kdy oči a mulec tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník, s očima přikrytýma srstí, která je částečně chrání proti mouchám a tím i přenosu některých nemocí. Rohy rostou highlandům celý život, u krav se točí směrem vzhůru a mohou dosahovat rozpětí i ke dvou metrům u starších kusů. U býků rohy směřují dopředu, jsou kratší a silnější.

Plemeno je středního tělesného rámce, s dlouhým hřbetem, hlubokým hrudníkem, dobrým osvalením a kratšími končetinami. Krávy se dorůstají cca 400-600 Kg, býci pak v rozmezí 700 – 1 000 Kg. Telata se rodí s hmotností kolem 20-35kg již s delší srstí, proto jsou schopna přežít i v mrazech. Dožívají se i 20 a více let, přičemž první připuštění se doporučuje od 2,5 let věku. Jedna kráva tak může porodit za svůj život i 15 telat.

Skotský náhorní skot je jedno z nejstarších plemen skotu vůbec. První zmínky o jeho existenci pocházejí už z 6. století našeho letopočtu. Díky drsným klimatickým podmínkám v místě svého původu je soběstačné a velmi odolné. Menší skotští farmáři žijící v horách a drsných odlehlých oblastech byli na jeho chovu zcela závislí. Telata, maso, mléko a kůže byli zdrojem jejich obživy.

První plemenná kniha byla založena roku 1884 ve skotsku s cílem zachovat plemeno v původní nezměněné podobě. Do České republiky byly první kusy dovezeny kolem roku 1991 na Šumavu, tento rok zároveň vznikla česká plemenná kniha.

Skotský náhorní skot je plemeno s masnou užitkovostí. Nevyznačují velkou růstovou schopností – průměrný denní přírůstek se běžně pohybuje je okolo jednoho kilogramu (v zimním období vlivem sníženého metabolismu 0,2-0,4 kg), proto nejsou vhodní do intenzivního výkrmu. Toto plemeno je charakteristické zejména kvalitou masa s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Maso je jemné, šťavnaté, podobné divočině a je žádané hlavně na steaky. Skotský náhorní skot je pozdní plemeno (první otelení krávy je až kolem 4. roku), ale také dlouhověké.

Velmi cennou vlastností jsou bezproblémové porody a vynikající mateřské vlastnosti. Narozená telata se vyznačují velkou životaschopností a samostatností. Porody probíhají ve stádě, dospívající telata není nutno oddělovat ani jim poskytovat zvláštní péči.

Skotský skot je možno chovat celoročně na pastvině a ani v drsných horských podmínkách nejsou zapotřebí žádné zemědělské stavby pro ustájení. Ve své domovině je skot běžně chován v lokalitách s 2000 mm srážek a teplotami až -40 stupňů Celsia.